Læsedyret

Om KULTURO

KULTURO er et temabåret tidsskrift, der fokuserer – og insisterer –på skæringspunktet mellem kunstneriske, kulturelle og politiske praksisser som et selvstændigt undersøgelsesfelt. Gennem artikler, essays og interviews, samt kunstneriske og litterære bidrag præsenterer KULTURO aktuelle problemstillinger og formidler politisk og æstetisk teori på nye og uprøvede måder.

KULTURO udkommer to gange årligt og udgives med støtte fra Statens Kunstfond.

OPRETTELSE
1994

CVR-NUMMER
30862724

TRYK
Eks-Skolens Trykkeri

REDAKTIONSMEDLEMMER
Alberte Westergaard: alberte@kulturo.dk
Amanda Grimsbo Roswall: amanda@kulturo.dk
Anton Juul: anton@kulturo.dk
Johan Wowern Hundrup: johan@kulturo.dk
Julie Ørneborg Rodkjær: julie@kulturo.dk
Katrine Winther: katrine@kulturo.dk
Klara Li Scheutz: klara@kulturo.dk
Magnus Jeppe Kruse Lykke: magnus@kulturo.dk

Spørgsmål, bidrag eller bestillinger kan sendes til: post@kulturo.dk

Gå i gang med at taste din søgning herover og tryk enter for at søge. Tryk ESC for at annullere.

Tilbage til toppen